Podpora pro Moto GP na dva roky

Publikoval Správce webu v

Jihomoravští krajští zastupitelé schválili 60 milionů korun z krajské kasy na zalistovací (tj. licenční) poplatky konání dvou ročníků závodů Mistrovství světa silničních motocyklů v Brně v roce 2020 a 2021. Letošní česká část seriálu mistrovství světa – Velká cena ČR se pojede na Masarykově závodním okruhu v Brně od 7. do 9. srpna, avšak letos kvůli koronavirové krizi bez diváků.

Komunistický zastupitelský klub s výdajem peněz souhlasil, protože považují tento motoristický závod za jednu z největších a nejznámějších motoristických akcí v ČR i ve světě. Televizní přenos ze závodu v Brně sleduje ve světě přes 650 milionů diváků. Mnozí ze vzdálených zemí se přitom dovědí kde je stát Česko a co že je zajímavého v Brně a okolí.

„Intenzivně jsme jednali se španělskou společností Dorna Sports o exkluzivních podmínkách v souvislosti s koronavirovou pandemií, která se letos podepsala i na konání této mezinárodní akce. Španělský pořadatel mistrovství světa udělal výrazné ústupky z původně stanovené výše zalistovacího poplatku. A navíc nabídl exkluzivní podmínky pro prezentaci ČR, Jihomoravského kraje a města Brna v rámci této mimořádné sportovní akce. Ze strany státu byla přislíbena významná finanční podpora, díky které by mohl Spolek pro Moto GP ČR Brno dostát všem závazkům tak, aby GP ČR byla letos i v roce 2021. Tím získáme prostor pro vyjednávání o pokračování smlouvy pro další ročníky,“ komentoval hlasování hejtman Bohumil Šimek.

Krajské zastupitelstvo rozhodlo zaplatit španělské Dorně, tedy promotérovi Moto GP za licenci pro dva ročníky dohoromady sedm milionů eur. Letos za závodění bez diváků jeden milion a za příští rok šest milionů eur. Součástí předjednaného dodatku smlouvy je také benefit v podobě reklamy Česká republiky, Jihomoravského kraje a města Brna ve vysílacím čase ze závodu motorek v Brně.

„Zastupitelstvo kraje také uložilo hejtmanovi, aby nadále jednal se společností Dorna sports o nové promotérské smlouvě, na jejímž základě by byl Spolek pro GP ČR Brno oprávněn pořádat Mistrovství světa silničních motocyklů Grand Prix ČR, které je součástí seriálu FIM mistrovství světa silničních motocyklů, v letech 2022 až 2026,“ uvedl předseda komunistického zastupitelského klubu Stanislav Navrkal. Pokračoval, že prostřednictvím dopisu z Ministerstva pro místní rozvoj ČR vláda potvrdila, že pro letošek a příští rok, že posílá do sdružených prostředků na zalistovací poplatek motorostického závodu – mistrovství světa v Brně 85 milionů Kč. Jihomoravský kraj k tomu přidá 30 milionů Kč a stejnou částku rovněž město Brno.

(vž)