Jih Moravy si pořídí 37 svých moderních vlakových souprav

Publikoval Správce webu v

Zastupitelstvo Jihomoravského kraje schválilo pořízení nových železničních kolejových vozidel za asi sedm miliard Kč, z toho 5,5 miliardy Kč představuje dotace EU. Kraj by měl na elektrickou trakci získat 37 nových moderních vlakových jednotek, které po desítkách let konečně zvednou úroveň veřejné dopravy na jižní Moravě.

Projektu dalo podporu 53 zastupitelů, souhlas si vysloužilo i doporučení radě kraje k přípravě budoucího tendru na provozovatele vlaků v majetku kraje podobu 30 let (po které bude hejtmanství splácet úvěr na svůj kupní podíl za vlaky 349 milionů Kč ročně) tak, aby všechny linky objednávané Jmk byly soutěženy společně v jediném výběrovém řízení.

Jihomoravský kraj na rozdíl od jiných regionů ČR postavil svůj integrovaný dopravní systém na páteřní vlakové dopravě. Do přestupních uzlů u vlakových nádraží se sbíhají autobusové linky IDS JMK. V době privatizace železniční dopravy si tento kraj pořizuje 37 svých vlakových elektrických souprav pro dopravu po regionu, což mu jiné kraje závidí. Spoléhají se převážně na silniční dopravu ke které shánějí dotace. Situaci komentoval předseda klubu zastupitelů Jihomoravského kraje za KSČM Stanislav Navrkal: „Dotaci nezískal jen JMK, ale vlastně Česká republika. A práci dostane i česká firma, která vlakové soupravy vyrobí.“

(vž)