Bojovníci za svobodu debatovali s Jihomoravským hejtmanem

Publikoval Správce webu v

Zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu v čele s předsedou jeho Ústředního výboru Jaroslavem Vodičkou navštívili včera prostory jihomoravské krajské samosprávy a besedovali tam o aktuálním dění s hejtmanem Bohumilem Šimkem.

Hejtman Šimek ocenil práci členů svazu, protože má smysl v pozitivním ovlivňování společenského vědomí. Kraj se snaží podporovat dobré myšlenky, jako třeba výstavbu památníku internačního tábora ve Svatobořicích-Mistříně na Hodonínsku, do kterého za 2. světové války zavíralo gestapo politicky nespolehlivé Čechy, u kterých se dovědělo, že někdo z jejich příbuzných bojuje proti Hitlerovi v zahraniční armádě Spojenců či v protifašistickém odboji.

Předseda ÚV ČSBS Vodička poděkoval Jihomoravskému kraji za podporu, kterou hejtmanství svazu věnuje. Stejně tak Ústeckému a Jihočeskému kraji s vlasteneckým cítěním. Postěžoval si ale na špatné styky s Pardubickým krajem. Tam prý z rozhodnutí hejtmana nedostali bojovníci za svobodu na činnost od kraje ani korunu s tím, že se má o ně postarat stát. V ČR žije posledních více než 300 spoluobčanů – bojovníků za svobodu z období fašistického režimu Adolfa Hitlera. Na setkáních s veřejností si připomínají významné události boje proti nacismu a fašismu – většina českých médií o tom ale mlčí. O hrdinských činech českých vlastenců a politických vězňů za 2. světové války z rozhodnutí vydavatelů či majitelů médií odmítají veřejnost informovat nebo šíří nepravdy.

Předseda klubu komunistických zastupitelů Jihomoravského kraje Stanislav Navrkal k tomu poznamenal, že v tomto regionu se těší členové ČSBS podpoře formou dotačních titulů – ročně zde dostávají na činnost kolem 200 000 Kč. Např. občanské sdružení ČSBS v Kyjově ocenilo přístup krajských komunistických zastupitelů udělením čestných medailí odboje. Kromě šéfovi klubu samospávy za KSČM Navrklovi udělilo kyjovské sdružení čestnou medaili rovněž místnímu poslanci za KSČM Ivo Pojeznému.

(vž)