Krajské zastupitelstvo zamítlo nákup akcií Technologického parku Brno

Publikoval Správce webu v

Stěžejní bod jednání Zastupitelstva Jihomoravského kraje byl návrh, aby tento region odkoupil od zahraniční firmy polovinu akcií Technologického parku v Brně za 553 milionů Kč. Zastupitelstvo tento návrh zamítlo. Druhou polovinu akcií drží město Brno, které kvůli nezájmu kraje hodlá skoupit i druhou polovinu technoparku pro rozjezd nových podnikatelů.

Předseda komunistického klubu zastupitelů jihu Moravy Stanislav Navrkal vysvětlil: „Z ekonomického hlediska je současná finanční kondice kraje napjatá vzhledem k řadě investičních akcí, které má v plánu. Jde např.o stavbu Doléčovacího domu při termálních lázních Pasohlávky za 450 milinů Kč, kraj chce potavit další dva domovy pro seniory Miroslavi a Bučovicích, za dalších asi 200 milionů Kč vybuduje pobytové zařízení se speleoterapií dětí v jeskyni Moravského krasu v Ostrově u Macochy. Hejtmanství též počítá s výdajem příspěvku v současnosti 350 milionů korun na přemostění železničního koridoru v Blansku mezi starou a novou částí města.“

Samospráva akcie poloviny Technologického parku nekoupila také proto, že je o ně má zájem město Brno, které tím bude jeho stoprocentní vlastník. Také proto, že Brno hospodaří s dvojnásobným rozpočtem než brněnské hejtmanství. Veřejný sektior tím bude mít rozhodující vliv na rozvoj tohoto zařízení k prosazování špičkových postupů do praxe podnikatelských subjektů.

Navrkal dále vypočetl, že krajská samospráva udělila Ceny Jihomoravcského kraje devíti osobnostem z různých pracovních odvětví. Mj. herci Bolku Polívkovi a hokejistovi Josefu Černému.

Komunisté v samosprávě podpořili a krajské zastupitelstvo schválilo podporu pro fungování pravidelné letecké linky mezi Brnem a Mnichovem v režimu veřejné podpory. Schválili rovněž splacení zbývajících 20 milionů Kč španělské společnosti Dorna Sports, coby organizátorovi Mistrovství světa silničních motocyklů, včetně Moto Grand Prix v Brně. To proto, aby se Velká cena v Brně příští rok mohla opět konat. Kraj přidal do společného doplatku za letošní zalistovací licenční poplatek pro konání závodu v ČR 7,5 milionu Kč.

(vž)